Spalarnia – projekt biznesowy czy ekologiczny?

Rozbudowa spalarni śmieci na Targówku to ogromny projekt ekonomiczny. 

Szacowany koszt rozbudowy to 1,1 mld zł. To ogromne pieniądze, kontrakty i zlecenia. Na początku wydatki na materiały informacyjne, później na roboty budowlane, a na końcu na skomplikowane piece do spalania śmieci. Wiele firm, wiele różnych umów… Spalarnia – projekt biznesowy czy ekologiczny?

Czy chodzi o biznes, czy o ekologię?

Czy sposób utylizacji śmieci poprzez ich spalenie jest ekologiczny? Czy rozbudowa spalarni na terenie przemysłowym, który utracił już tę funkcję po wybudowaniu wielotysięcznych osiedli mieszkaniowych oddalonych niespełna 2 km od spalarni, ma nadal sens?

Z jednej tony śmieci powstaje 300 kg żużli z toksycznymi związkami. Część toksycznych związków jest emitowana w procesie spalania. Żużle trzeba utylizować i wywozić.

Dla mieszkańców najistotniejszy jest wpływ tej inwestycji na nasze codzienne życie. Na nasze zdrowie. Chcemy wiedzieć realnie ile będzie pyłów które będzie produkowala Spalarnia , co będzie działo się z żużlami, co z wodą gruntową?

Spalarnia

Tej oceny żądamy w realnych konsultacjach społecznych. Tymczasem mamy Radę Społeczną przy realizacji inwestycji w której większości zasiadają miejscu urzędnicy. Nie ma w niej przedstawicieli Rembertowa. I nie ma również przedstawicieli Ząbek, które są położone bardzo blisko spalarni. Członków Rady odwołuje i powołuje Prezes MPO – jednostki realizującej inwestycje.
Nie ma niezależnych specjalistów, naukowców, niezależnych ekologów. Uczestniczyliśmy jako obserwatorzy w ostatnim posiedzeniu tej rady, które odbyło się kilka dni temu. Najistotniejsza dyskusja dotyczyła uproszczenia przekazu filmu propagandowego… Ma jeszcze prostszym językiem i obrazem reklamować konieczność rozbudowy spalarni.

Jako mieszkańcy nie potrzebujemy prostszego języka. Nie jesteśmy ciemną masą, którą poprzez nasze dzieci trzeba omamić propagandowym materiałem informacyjnym wyświetlanym w szkole..

Żądamy rzetelnej rady społecznej, rady naukowców, rady ekologów, która wspólnie zaprojektuje zakład przyjazny dla środowiska. Żądamy, żeby nie był to projekt biznesowy tylko ekologiczny. Żądamy pełnej informacji potwierdzonej przez niezależne źródła – jakie będzie zanieczyszczenie powietrza, wody gruntowej. Co się będzie działo z odpadami po spaleniu. Żądamy analizy emisji pyłów, kierunków wiatru, gdzie pyły będą opadały.

Nie potrzebujemy materiałów z których wynika, że powietrze zasysane jest brudniejsze niż spaliny które opuszczą komin spalarni. Nie da się zjeść ciastka i schudnąć. Spalarnia nie jest perpetuum mobile. Jego bilans energetyczny jest ujemny. Ilość wyprodukowanego prądu i ciepła jest niewspółmierna do energii jaką trzeba dostarczyć, żeby zakład funkcjonował. To zakład przemysłowy i żądamy realnej, rzetelnej oceny skutków rozbudowy tego zakładu.

Słuchajcie o tym w Radio Warszawa na 106.2FM we Wtorek 31.10.2017 o 11.30

Materiał będzie też dostępny na tej stronie

roboDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Facebook
Twitter
YouTube
Instagram