Gazeta Rembertów Bezpośrednio – o spalarni śmieci
Dzisiaj na stacji PKP rozdawaliśmy najnowszy numer Gazeta Rembertów Bezpośrednio. Numer jest poświęcony gigantycznemu pod względem budżetu, projektowi rozbudowy spalarni śmieci. Czy rozbudowa stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia? Czy może jest szansą na bezpieczną utylizację warszawskich śmieci?
Przeczytacie o tym w naszej gazecie. Pod koniec zeszłego roku jako Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio rozpoczęliśmy dyskusję o spalarni na facebooku. Poprosiliśmy również ekologów i fachowców o przygotowanie szczegółowych pytań w oparciu o specjalistyczną wiedzę dotyczącą przetwarzania śmieci. W efekcie powstała bardzo szczegółowa lista pytań, którą przesłaliśmy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania z prośbą o odpowiedzi.
Wydaliśmy gazetę o spalarni z uwagi na zbyt powierzchowną i ogólną naszym zdaniem kampanię informacyjną miasta. W materiałach informacyjnych dużo się mówi o zaletach spalarni. My zapytaliśmy o zagrożenia, o technologię spalania, o zanieczyszczenie środowiska, o sposób utylizacji odpadów.
W procesie technologicznym spalania, w nowoczesnych spalarniach, na 3 tony odpadów przeznaczonych do spalenia, zostaje 1 tona w postaci neutralnych dla środowiska żużli oraz kilkadziesiąt kilogramów pyłów zawierających metale ciężkie i inne substancje niebezpieczne w wysokich stężeniach.
Najbardziej niebezpieczne to popioły. Jest ich względem ilości odpadów poddanych utylizacji około 3%. Sposobów ich utylizacji jest kilka, pierwszy to zestalanie z odpowiednim gatunkiem cementu z dodatkami chemicznymi, dzięki czemu odpady tracą status odpadów niebezpiecznych, są niewymywalne do otoczenia i mogą być składowane na zwykłych składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne. Inną formą zagospodarowania jest ich spiekanie w temperaturze około 5000 st Celsjusza wraz z odpowiednimi dodatkami. W wyniku takiego procesu otrzymać można keramzyt – produkt, który z powodzeniem można stosować w budownictwie. MPO jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów, które chce rozwijać badania nad gospodarczym wykorzystaniem takiego produktu. Ostatnim sposobem jest składowanie popiołów w podziemnych suchych sztolniach pokopalnianych.